İnceleme Call of Duty Warzone - İnceleme | Büyük Çatışma Başlıyor!

Herkese merhaba değerli Obigamer üyeleri, yakın zamanda çıkmış olan bir battle royale oyunu Call of Duty Warzone'u az çok duymuşsunuzdur. Oyun, bütün oyunculara ücretsiz olarak sunuldu ve çıktığı ilk gün geçmiş aylarda çıkmış olan Apex Legends'a göre çok daha büyük bir kitle yakaladı. Şu anki bu kitleyi elinde tutmaya çalışan Activision, oyuna 1-2 günde bir güncelleme getirmekte ve elindeki bu kitlenin memnuniyetini en yüksekte taşımaya çalışıyor. Mademki bu kitleyi ellerinde tutmaya çalışıyorlar, bakalım bu kitleyi elde tutacak bir oyun yapmışlar mı.


call of duty 3.jpg

Büyük harita, büyük çatışma


Call of Duty Warzone'u diğer battle royale oyunlarından ayıran ilk özelliği, haritanın dev gibi olması ve oyuncu kapasitesinin 60-100 kişi olması, onu diğer oyunlardan ayıran büyük özelliklerden birisi. Harita o kadar büyük ki; sivil araçlar, zırhlı araçlar, silahlı araçlar ve helikopterler gibi çoğu araç haritada bulunabiliyor. Şu son dönemde çıkan battle royale oyunlarının çoğunda helikopter, zırhlılar vb. araçlar bulunmuyor.

Yine Warzone'u diğer oyunlardan ayıran bir özellik de bahsettiğimiz gibi 60-100 kişilik eşleştirme desteğinin olması oyunu çok daha büyük hale getiriyor. Haliyle de oyuncular daha fazla çatışma ve çarpışma içerisine girip, aldıkları heyecanı ikiye veya üçe katlayabiliyorlar. Ama bu özelliğin bazı dezavantajları da mevcut. Performans ve optimizasyon açısından oldukça büyük sorun yaratabiliyor. Bu yüzden de oyunun sürekli güncelleştirilmesi gerekli. Aksi halde oyun, 100 GB'lık bir yavaşlatıcı çöp dosyası olabilir.


call of duty 1.jpg

Nefes kesici hızlı oynanış ve bol aksiyon


Warzone, her ne kadar 100 GB'lık bir büyüklüğe sahip olsa da, performansı yüksek olan bilgisayarlarda ve cihazlarda oynandığında, oyuncuya çok güzel deneyimler yaşatabiliyor. Özellikle birebir savaşlarda ve takım çatışmalarında 60 FPS ve üzeri akıcılıkta oynanırsa, kendisini geçebilecek bir rakip tanımıyor. Pompalı tüfeklerle de yakın temasa geçmek, güzel grafiklerin arasında yağ gibi akıyor desek pek de yalan söylemiş olmayız. Bunun yanında silahlara ekleyebileceğimiz birçok teçhizat bulunduğu için, bu konuda pek sorun yaşamıyoruz. Hem bıkmıyoruz, hem de sürekli aynı cihazlarla savaşmadığımız için sıkılmıyoruz da.

call of duty 5.jpg

Bol bol silah ve teçhizat


Warzone, bize büyük bir silah zulası sunmakla beraber, bol bol teçhizatı da eksik bırakmıyor. Kabzalar, tutacaklar, nişangahlar, sabitleyiciler, tepme engelleyiciler vb. çoğu seçenek mevcut. Silahları destekleyen ve dengeleyen bu teçhizatların oyunda çok büyük bir fark oluşturmaması sayesinde oyunda herhangi bir üstünlük sağlanmamış oluyor. Daha çok hız ve strateji ile öne çıkabiliyorsunuz. Bu yüzden de silahları dikkatli kullanmalı ve gerektiği yerde de ekipmanları iyi değerlendirmek gerek. Yoksa onca ganimetiniz boşa gidebilir.

call of duty 4.png

Hem hızlı, hem dikkatli, hem de güçlü olmalısınız


Warzone'da hayatta kalmak istiyorsanız, mantığınızı ve stratejinizi en yüksek durumda tutmalısınız. Yoksa aldığınız ekipmanların, silahların, araçların pek bir anlamı kalmaz. Yani oyunda takım arkadaşımı kurtaracağım diye kahramanlık yaparken, kendinizi arkadaşınızın mezarının yanında bulabilirsiniz. O yüzden düşmanlarınızı iyi izlemeli, zayıf noktalarını bulduğunuz anda takım arkadaşlarınızla taktik oluşturarak savaşmalısınız. Bu sayede takım içi iletişiminiz güçlenir ve ilk üçe girme garantisini elde edebilirsiniz.

call of duty 8.jpg

Geliştirilmiş ödül ve Battle Pass sistemi

Warzone'nun içerisinde yine çok oyunculu bölümde olduğu gibi deneyime ve öldürmeye bağlı olan bir sistem mevcut. Çoğu oyundan bildiğimiz gibi bu sistem Battle Pass olarak adlandırılıyor. Yine diğer battle royale oyunlarındakine biraz benzer bir sistem ancak beklenenden daha geliştirilmiş diyebiliriz. Bu sistem ilerleyiş olarak dört biçime ayrılıyor:

Ücretsiz Aşamalar: Battle Pass sisteminde bulunan ve bütün herkesin erişebileceği ödüllere sahip olan bu kısım, tamamen ücretsizdir. Ancak sadece 20. aşamaya kadar geçerlidir.

Battle Pass: Warzone'daki Battle Pass sistemi içerisinde 100 adet ödülü içeriyor. 1,000 Call of Duty Puanı dahil olmak üzere; Nadir, Epik ve Efsanevi silah taslakları, Operatör görünümleri, Operatör görevleri ve birçoğu bu ücretli kısımda bulunmakta. Hepsini oynayarak açabiliyorsunuz.

Battle Pass Paketi: Battle Pass Paketi, aldığınız vakit ilk 20 aşamayı otomatik olarak geçiyor ve diğer oyunculara göre bir tık önde başlamanıza katkı sağlıyor. Bu sayede 21. aşamadan başlıyor ve o aşamaya kadar olan bütün ödülleri uğraş vermeden alabiliyorsunuz.

Aşama Atlama: Eğer aşama atlamak istiyorsanız, her bir aşama başına 150 Call of Duty Puanı ödemeniz gerekmekte. Ödediğinizde o ödülü yine aynı şekilde uğraş vermeden elde edebiliyorsunuz.


call of duty 9.jpg

Diğer rakiplerinde bulunan bazı özelliklere rastlamak mümkün


Warzone, diğer rakiplerinde bulunan bazı özelliklere ev sahipliği yapmakta. Örneğin kendini yerden kaldırmak, bazı silah doldurma animasyonları, binme animasyonları gibi küçük detaylara; H1Z1, Apex Legends ve PUBG gibi oyunlarda rastlamak mümkün. Bu kötü bir şey olmasa da çok daha özgün animasyonlar yapılabilirdi. Fakat dediğimiz gibi, bunun çok da kötü bir etkisi yok. Yapılan bir şeyin üstüne iyisini koymak, oyunlar arasındaki bağı güçlendiren yapılardan birisidir. Bu yüzden benzerlikler bazen oyuncuların hoşlarına gidebiliyor.

call of duty 2.jpg

Oyun büyüdükçe, sistem gereksinimleri de artıyor


Oyunun fragmanı ve oynanış videoları oldukça eğlenceliydi ancak sistem gereksinimlerini gördükten sonra oyuncular oyunu oynayıp, oynayamayacakları konusunda tekrar düşünme gereksinimi duydular. Çünkü oyun dışarıdan çok aham şaham bir gereksinim istemiyor gibi görünse de, açıklanmış gereksinimler pek de öyle görünmüyor. İşte Warzone'un sistem gereksinimleri:

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
 • Ekran Kartı (GPU): GeForce GTX 670 ya da 1650
 • Anakart (CPU): İntel Core i3-4340 ya da AMD FX-6300
 • RAM: 8GB
 • Depolama Alanı: 120 - 175 GB (Güncellemeler dahil.)
 • İşletim Sistemi: Windows 10 - 64 bit
 • Ekran Kartı (GPU): GeForce GTX 970 ya da 1660
 • Anakart (CPU): İntel Core i5-2500K ya da AMD Ryzen R5 1600X
 • RAM: 12 GB
 • Depolama Alanı: 125 - 175 GB
 • İşletim Sistemi: Windows 10 - 64 bit

Yukarıdaki sistem gereksinimlerine ilk baktığınızda normal gibi görünmekte ama aslına bakılırsa biraz fazla olduğu görülebiliyor. Özellikle de depolama alanı. Oyun güncelleme olmadan 100 - 110 GB iken, güncellemelerle beraber 180 GB'a kadar çıkabiliyor. Bu yüzden bu alan açısından güncelleştirmeler yapılmalı ve bu alan kısıtlandırılmalı. Yoksa bu oyunun 200 GB'a kadar gideri var.

call of duty 6.png

Fragman ve oynanış görüntüleri


Oyunun çoğu ayrıntısından bahsetmişken, oyun içi oynanış görüntülerini görmeden de olmaz. 2 ayrı oynanış videosunu ve Warzone fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz. Yorumsuz oynanış videolarını koyduk, bu sayede sadece oynanışı göreceksiniz. Herhangi bir konuşma veya yorum söz konusu değil.

Fragman

Oynanış Videosu - Yorumsuz

Oynanış Videosu 2 - Yorumsuz

call of duty 7.jpg

İnceleme Sonu

Yüzeysel olarak bakarsak, Warzone şu anki döneme göre gayet yeterli bir battle royale oyunu. Her ne kadar eksiği olsa da, aynı Apex Legends gibi eksiklerini düzeltecektir. Gerek grafikler, gerek haritası ve atmosferi, silahları ve bol aksiyon ile çığır açmaya yaklaşmış durumda diyebiliriz. Ancak yüksek internet bağlantısı ve sistem gereksinimleri oyuncuları biraz geriye itmekte. Bunun yüzünden de erişebilirlik düşüyor. Optimizasyon sorunları da ara sıra başı çekiyor. Ama dediğimiz gibi iyisiyle kötüsüyle ortalamanın üzerinde bir oyun. Bunların hepsini düşündüğümüzde, 100 üzerinden 92 puan Warzone için yeterli derecede. Daha fazla bilgi almak istiyorsanız, Call of Duty: Warzone sitesine bakabilirsiniz.

Evet değerli Obigamer üyeleri, incelememizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Umarım siz de Warzone'u en az bizim kadar sevmişsinizdir. Sizin de yorumlarınız var ise belirtmeyi unutmayın. İyi günler, iyi oyunlar dilerim.
 

Javessi

No problem, ha ha ha.
Site Yöneticisi
Onaylı Satıcı
Üye
6 Eyl 2019
81
56
1,620
17
Gümüş
7
Altın
0
Elmas
0
Call of Duty: Warzone oyuncuları için çok güzel bir inceleme olmuş. Eline, koluna ve kalemine sağlık.
 
 • Beğendim
Tepkiler: Syd