İnceleme Cube World - Dopdolu Bir Açık Dünya Oyunu

Staffy

Ağaç Yumruklayıcı
Özel Üye
27 Eyl 2019
1
2
20


Cube World - Dopdolu Bir Açık Dünya Oyunu
Ejderha'm ile yeni bir yolculuğa hazırlanıyorum...

Cube World'ü hiç oynadın mı? ya da hiç internetten araştırma yaparken, videosunu izlerken hiç gördün mü? tıpkı dünyanın yeniden kendini iyileştirip yeniden doğması gibi bir dünyası var. Bir sürü yerlerde köyler, bir sürü görev ve bir sürü canavarlar bulunan bir dünya. Hmm, ilk yerden çok güzel ilerlerken sona doğru biraz için ürperebilir ama merak etme, sana bu kadar ürpertici ve tırstırıcı şeyler göstermeyeceğim. Bu konuda Cube World'ün hikayesini ve Cube World hakkında oluşan gelişmeler hakkında konuşacağım. Konu sonunda görüşmek üzere o zaman sıkı tutun.

Cube World Nedir
Cube World, 2013 yılının en iyi açık dünya ve sürükleyici hikayesi etkinliğinde birinci olan bir oyundur. Cube World, Windows için tasarlanmış bir RYO tipi video oyunudur. Oyun fazla satmasa bile; bir sürü takipçisi ve bir sürü oynayan oyuncuları bulunmakta. Açık dünya oyun modu sunan bu oyun, bir sürü zindan, köy ve eşyalar sunmaktadır. Böylece kendimizi geliştirerek oyundaki canavarların ruhlarını; saldırdığımız ve savunduğumuz bir aletin içine çeker. Böylece o ruhların güçlerini bizim karakterimizi etkiler.Cube World'ün Dünyası
Canavarlar
Cube World'ün dünyasında bir sürü şey bulunur; en basit örneği ise canavarlar ve hayvanlar. Canavarlara yaklaşırken dikkat etmelisiniz çünkü bir canavara saldırdığınız zaman çıkardığı sesler ile yakın çevredeki arkadaşlarını çağırır ve size zarar verir ama siz bazı canavarlara saldırmak yerine onlara nazik bir şekilde davranırsanız sizlere zarar vermezler. Böylece onların saldırma seviyesini ve yakınlığını düşürebilirsiniz.

Tıpkı Minecraft gibi bu oyununda kendine has biyomları ve o biyomların canavarları bulunur.
( Kar biyomunda Penguen gibi ) Her biyoma adımınızı attığınız zaman dikkat etmelisiniz çünkü; her biyomun canavarların seviyeleri bulunur. Böylece ana karakterinizin canı azalması an meselesidir. Bu canavarların en önemli etkileri ise; hızlı koşması, fazla hasar vermesi, sizi bir yerde dondurabilmesi gibi özellikleri bulunur. O yüzden nerede ne yaptığınızı dikkat edin. Eğer olduğunuz biyomların yakınlarında köy varsa hemen o köye doğru adımlarınızı atın. Köyün etrafında duran büyücüler o canavarlara zarar verip öldürebilir, dondurabilir ya da özelliklerini alabilir.

Köyler
Köyler, oyun içinde çok önemlidir çünkü çoğu ihtiyacımızı köyler ve oradaki insanlar karşılar. Köyleri eğer bulmak istiyorsanız; haritayı açıp beyaz evlerin olduğu alanlara gidin. Hem o köylerdeki insanlar size gıda, atıştırmalık verebilir hem de sizi yakalayan bir canavar varsa büyücüler onu avlayabilir. Köylerin en çok kullanılma sebebi ise karakterinin alet edevatlarını geliştirebilir. En çok köylere Demirci için gidiliyor. Demircinin ana görevi ise sizin topladığınız ham maddelerini Demircide kullanabilir ve kendine yeni zırhlar, aletler yapabilir.

Köylerde olan diğer önemli şey ise gıda. Gıdaları sadece köylülerden almak zorunda değilsiniz. Gıdaların toplayabilmenin en kolay yolu ise; tarımcılıktır. Köylerdeki evlerin aralarında, sağlarında, sollarında veya arkasında tarım alanları bulunur. Bu alanlarda havuç gibi besinler yetiştirilir. Havuçları çantanıza aktararak; onları acıktığınız zaman veya canınız azaldığı zaman besin amaçlı olduğu için onları karakteriniz ısırıp, yiyebilir.


Evcil Hayvan Gıdaları
Evet, yanlış duymadınız; bu oyunda evcil hayvan edinme özelliği de var! Evcil hayvanları evcilleştirerek onun üstüne binip dopdolu bir dünya keşfedebilirsiniz. Bir sürü farklı zindanlar, köyler ve canavarlar keşfedebilirsiniz. İşte evcil hayvan diye ben buna derim diyorsanız hemen mutlu olmayın. Bu evcil hayvanların gıdalarını da bulup ona yedirmelisiniz. Mesela demin verdiğim örnek gibi; evcil hayvanınıza
Havuç vermeniz en mantıklısı olur.

Eğer bir evcil hayvan satın almak istiyorsanız yine her zamanki gibi köylerdeki Eşya Dükkanlarından almalısınız. Böylece kendinize ait yepyeni bir evcil hayvanı edineceksiniz. Evcil hayvanlar sadece bir gıdayı yemezler. Eğer hep ona havuç verirseniz bir müddet sonra onu yemek istemez ve başka gıdalar ister. Böylece yeni gıdalar keşfedip zehirli olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer zehirli bir gıda verirseniz; zehirlenip ölebilir.
Cube World Steam'da Satışa Sunulacak!

Evet, yanlış duymadınız; Cube World, yeniden piyasaya sürülecek ancak bu sefer resmi sitesinden değil, direk Steam Oyun Pazarında satışa sunulacak. Böylece yepyeni oyun motoru, hikayesi ve akıcılığı ile tekrardan gönüllerimizi kazanacak. Bizde Obigamer ekibi olarak Cube World'ün çok çok daha iyi yerlere gelmesi dileğiyle iyi satışlar ve oyun geliştiricilerine saygımızı sunuyoruz.
 
  • Beğendim
Tepkiler: Aseff ve Eyüp